بگ فیلتر

بگ فیلتر چیست؟ بگ فیلتر برای چه کاری استفاده می شود؟ آیا با بگ فیلترها آشنا هستید؟ بگ فیلتر یا فیلتر کیسه‌ ای نوعی محفظه می باشد که تعدادی کیسه دارد. این کیسه ها از نوع پلی استر یا پارچه کتان می باشند و گرد و غبار هنگام برخورد با بگ فیلتر از قسمت فیلتر آن جذب شده و هوای تازه به بیرون از آن هدایت می شود. در این جا به بررسی Bag filter و مشخصات کلی آن می پردازیم.

آشنایی با Bag filter

اشاره کردیم که بگ فیلتر که به آن فیلتر کیسه ای هم می‌ گویند نوعی محفظه است که در داخل آن تعداد کیسه قرار گرفته است. تمامی این کیسه ها از جنس پلی استر یا پارچه کتان هستند و هنگامی که آلودگی ها و گرد و غبار با بگ فیلتر برخورد کند، این فیلتر گرد و غبار موجود را به خود جذب کرده و موجب بازدهی و پمپاژ هوای تازه به بیرون از آن خواهد شد. این محفظه در واقع جدا کردن ذرات جامد از برخی گازهای خروجی را به عهده دارد که این کار به وسیله فیلترها انجام می شود. وقتی که گازها و هوا دارای گرد و غبار باشد و از یک نمد یا پارچه عبور کند، عمل سوسپانسیون انجام شده و موجب می شود ذرات گرد و غبار از داخل آن عبور کرده و در داخل قیف و کیسه در قسمت انتهایی ته نشین شوند. اگر محیط شما جهت به جریان افتادن هوا و هم چنین حرکت کردن گازهای مختلفی که دارای گرد و غبار هستند، پتانسیل لازم و کافی را نداشته باشد، در این جا از یک فن سانتریفیوژ یا هواکش صنعتی جهت غبارگیری استفاده می شود.

انواع بگ فیلتر

Bag filter یا فیلترهای کیسه ای دارای انواع زیر هستند:

 1.  تکان دهنده یا لرزاننده
 2. هوا معکوس
 3. پالس جت

فیلتر

اجزای تشکیل دهنده Bag filter

هر فن یا فیلتر دیگری از اجزای تشکیل شده است که البته این قسمت ها هر کدام وظیفه ای را بر عهده دارند و در کنار یک دیگر بر روی عملکرد بگ ها تاثیر خواهد گذاشت. اجزای اصلی بگ فیلتر عبارتند از:

 1. هاپر جمع کننده
 2. فن سانتریفیوژ
 3. سیستم تخلیه گر غبار
 4. کمپرسور هوا
 5. محفظه و پوسته
 6. فیلترهای کیسه
 7. قفس نگه دارنده
 8. سیستم هایی جهت پاک سازی کردن فیلترهای کیسه‌ ای
 9. جرقه گیر

مزایای بگ فیلتر

از مزایای که یک Bag filter می تواند داشته باشد، موارد زیر هستند:

 1. کیسه ها جداسازی و تفکیک کردن را انجام می دهند و این اجازه را می‌ دهند که قسمت های مختلف این محفظه بدون خاموش شدن کل سیستم کاملاً تمیز شوند.
 2. تمیز کردن فیلتر ملایم است که این موضوع عمر کیسه را بسیار طولانی می کند.
 3. به علت پاک کنندگی خوب و ملایم Bag filter، از آن جهت دماهای بالا استفاده می شود.
 4. راندمان پاک سازی در بگ فیلتر بالا است و برای ذرات و گرد و غبارهای ریز و درشت استفاده می شود.
 5. کارایی این محفظه بر افت فشار تاثیری ندارد.
 6. گرد و غباری که توسط Bag filter استفاده شده است مجددا می تواند در این فرایند مورد استفاده قرار بگیرد.
 7. انتشار یافتن باقیمانده گرد و غبار با میزان و غلظت هایی که دریافت شده است، مشخص می شود.
 8. استفاده از این محصول آسان است.

 

کاربرد بگ فیلتر

این محفظه با پیشرفت فناوری توسعه زیادی پیدا کرده است و در حال حاضر جهت رطوبت های بالا، مقابله با دمای بالا، اتصالات، گازهای دودکش ساینده، انفجار و حتی فیلتر هوایی کع گرد و غبار دارد، استفاده می‌ شود و در کارخانجات مختلف تولید کنندگان مواد شیمیایی، عملیات فولادی، ریخته گری، ذوب آهن، کارخانجات سیمان، داروسازی، صنایع غذایی و غیره استفاده می شود.

سخن پایانی

آشنایی با Bag filter در این مقاله انجام شد، مزایای این محفظه، اجزای تشکیل دهنده Bag filter، نحوه استفاده از آن و… را نیز توضیح دادیم. بگ فیلترها در صنایعی مانند ذوب آهن، کارخانجات سیمان، عملیات فولادی، ریخته گری، صنعت دارو، تولید کنندگان مواد شیمیایی، صنایع غذایی، کوره های ذوب فلزات و غیره استفاده می شود. اگر با مطالب این مقاله توانستید این محفظه را بیش تر بشناسید، اطلاعات بیش تر را در خصوص بگ فیلتر از سایت tjf_co.com به دست بیاورید.

سایر مطالب

اگزاست فن سانترفیوژ

هواکش سانترفیوژ