هوا کش جریان محوری چیست

هواکش جریان محوری چیست؟ یکی از مشکلاتی که در محیط های بسته پیش می آید جریان گردش منظم هوا می باشد که این وظیفه را دستگاه های هواکش به عهده دارند‌. به طور مثال می توان به هواکش سانترفیوژ اشاره داشت. امروزه استفاده از هواکش ها در منازل، مراکز تجاری و سالن های صنعتی دیده می شود.

کار اصلی آنها، گردش و جابجایی هوای آلوده و تمیز است. هواکش ها در مدل های مختلف تولید و به بازار عرضه می گردند. یکی از این مدل هواکش ها دستگاه های هواکش های جریان محوری می باشند که در مقاله پیش رو در مورد این هواکش ها و کارایی و مزیت آنها توضیحاتی خواهیم داد.

جهت خرید اگزاست فن سانترفیوژ کلیک کنید.

هواکش های جریان محوری چگونه کار می کنند؟

پره های هواکش های جریان محور مانند همان شیوه ای کار می کنند که بال هواپیما موجب بلند شدن هواپیما از زمین می شود. بال هواپیما مانند ماهی همانگونه که به جلو حرکت می کند، هوا را در بالا و پایین بال به حرکت در می آورد.

فن صنعتی به واسطه گارد استقرار در مرکز سینی استقرار نگه داشته می شود که یک روزنه کوچک بین فن و دهانه شیپوری ایجاد می کند. البته روش های دیگری برای فن جراتن محور وجود دارد. از جمله قرار دادن یک منبع دیافراگم معمولی یا در یک شعاع کوچک. با این وجود این روش های استقرار به عملکرد لطمه وارد می کنند‌. اما با استفاده از یک پلیت استقرار در دهانه شیپوری فول این اطمینان حاصل می گردد که کارا ایی این دمنده در بالاترین حد می باشد.

 

هواکش های جریان محوری چگونه کار می کنند؟

 

مزیت های هواکش های جریان محوری

زمانی که صحبت از سیستم خنک کنندگی صنعتی به میان می آید کارایی و بازده دستگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است‌. در نتیجه به سود کارخانجات صنعتی است که این اطمینان را حاصل کنند تا سیستم های خنک کننده صنعتی آنها به بهترین وجه کار کنند. مزایای اصلی هواکش های جریان محوری عبارتند از:

جریان هوا

یکی از مهم ترین متغیرهای هر خنک کننده صنعتی کارایی جریان هوا می باشد. بدون وجود جریان هوا سیستم های خنک کننده هوا محور قادر به خنک کنندگی و از بین بردن گرمانیست. جریان مناسب گردش هوا این اطمینان را فراهم می کند که مواد پر کننده و سیستم آب به درستی کار کرده و باعث تخلیه گرما می شوند‌.

تعمیر و نگهداری راحت تر

هواکش های جریان محوری نگهداری راحت و تعمیر آسانی دارند. در حالی که جریان هوا یکی از اجزای مهم سیستم هواکش می باشد تعمیر و نگهداری این دستگاه ها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار می باشند. هزینه های نگهداری به مواردی گفته می شود که هنگام استفاده برج های خنک کننده نادیده گرفته می شوند.

نگهداری این مدل  هواکش بسیار ساده تر و کم هزینه تر از دیگر انواع فن ها می باشد‌. اگر یک فن محوری آسیب ببیند و به یک بررسی یا معمولا تعمیر و نگهداری نیاز داشته باشد می شود آن را به سرعت بررسی و تعمیر کرد. این فعالیت ها نه تنها در رابطه با هزینه های مربوط به تعمیر صرفه جویی می کند بلکه باعث صرفه جویی در وقت کارگر نیز می شود.

تغییر سرعت هواکش های جریان محوری

ازطرف دیگر این هواکش ها بدون تاثیر داشتن زیاد بر جریان هوای تولید شده توانایی آن را دارند که با سرعت کمتری کار کنند. عوامل تعیین کننده ای در هنگام انتخاب و نصب هواکش جریان محور وجود دارد که عبارتند از:

 • ظرفیت جابجایی هوا
 • فشاراستاتیکی فن
 • ابعاد و جنس پره های فن
 • تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور
 • منبع دقیق حرارت
 • عملکرد فن
 • دوام و طول عمر فن
 • قیمت

مواردی که هنگام نصب فن جریان محور مهم هستند:

این موارد برای  هواکش های جریان محوری عبارتند از:

 • رطوبت محل نصب
 • دمای هوا
 • اسیدی یا بازی بودن هوا

انتخاب این مدل محصول باعث امنیت پیشرفته ترین و گرمازاترین دستگاه های صنعتی می باشد و باعث بالا رفتن کارایی و راندمان دستگاه است.

 

مواردی که هنگام نصب فن جریان محور مهم هستند:

 

انوع هواکش های جریان محوری:

 

هواکش جریان محور صنعتی

این مدل های هواکش برای مصرف در کارخانه های صنعتی و کارگاه ها می باشد. این هواکش ها از موتور های قدرت مندی بهره می برند و در ساخت آنها از پروانه های بزرگ استفاده شده است تا توانایی جابجایی و تخلیه هوا را در مدت زمان کمی داشته باشند. اکثر مدل های این محصول از برق سه فاز استفاده می کنند.

هواکش های جریان محوری خانگی

از نوع مدل هایی هستند که در اکثر خانه ها دیده می شود و در جاهایی تظیر آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، حمام… و دیگر جاها استفاده می گردد.

هواکش های جریان محور نیمه صنعتی

مدل هایی که عموما از هواکش های خانگی بزرگ تر هستند. همین طور به اندازه هواکش های صنعتی بزرگ نمی باشند و در دسته هواکش های نیمه صنعتی جای می گیرند. این هواکش ها در فروشگاه ها و همچنین برای سیستم خنک کننده یخچال ها و اتومبیل ها استفاده می شوند. معمولا در این گروه قرار می گیرند.

 

کاربرد هواکش های جریان محوری عبارتند از:

 • تهویه هوای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام در منازل مسکونی
 • مصارف نیمه صنعتی در مغازه ها و فروشگاه ها
 • قابلیت استفاده در کارخانه ها و کارگاه های صنعتی
 • استفاده به عنوان خنک کننده برای موتورهای صنعتی
 • سیستم تهویه ورزشگاه ها و سالن های ورزشی و اتومبیل
 •  در مرغداری، سردخانه و گلخانه استفاده می شود.

 

مطالب مرتبط: فن اکسیال در مقابل فن سانتریفیوژ چگونه عمل می کند؟

 

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی هواکش های جریان محوری پرداختیم. موتورهایی که در مدل هایی جدید هواکش های محوری از طراحی های جدید وبه روز استفاده می کنند و حتی پروانه های این نوع هوا کش ها به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند در کنار مصرف کم توان تولید بالایی را نیز ارایه دهند.